STM32F091CCT6 MCU Microcontroller Unit 32-Bit Cortex-M0 Core Flash Memory
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32F091CCT6
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 99999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Status : Active
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 48MHz
Connectivity : CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals : DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Contact Now
Product Name: STM32F091CCT6 Microcontroller
Features:
• 32-bit ARM Cortex-M0+ processor
• 256 KB Flash memory
• 48 KB SRAM
• Multiple I/O ports
• 12-bit ADC with 12 channels
• Comprehensive peripheral set
• Low-power modes
• Integrated USB OTG FS
• Operates up to 32 MHz
• Wide operating temperature range (-40 to +85 °C)
• Small package (LQFP-64)
• ARM Cortex-M0+ core with Flash memory
• On-chip Debug support
• 8-channel DMA controller
• Power supply: 3.3V